02.03.2024 Sudety Góry Bardzkie Kłodzko - Kłodzka Góra - Szeroka Góra - Ostra Góra - Bardo

 02.03.2024 Góry Bardzkie

Anomalii pogodowej ciąg dalszy, prognozy mówią o kilkunastu stopniach ciepła. Pobudka z samego rana i podróż samochodem do Barda. Zostawiam auto na parkingu i pociągiem KD podjeżdżam do Kłodzka skąd zaczynam dzisiejszą wycieczkę.



Z dworca PKP udaję się w kierunku dworca autobusowego w pobliżu którego przebiega żółty szlak, którym udam się na Kłodzką Górę. główny szczyt Gór Bardzkich, który popularność swą zawdzięcza obecności w Koronie Polskich Gór.



Szlak biegnie początkowo przez miasto, mija szczyt Szyndzielni 430m z ruinami wieży widokowej z 1945 roku, następnie mijam szczyty Obszernej 573m i Jedlaka 658m (oba zaliczane do Korony Gór Bardzkich KZKG RP).




 Staję na szczycie Kłodzkiej Góry 757m. Czas na odpoczynek, mamy tutaj wiatę z ławkami, miejsce na ognisko i atrakcję w postaci wieży widokowej o stalowej konstrukcji. Jest też skrzyneczka z pieczątką KGP (Korony Polskich Gór). Kłodzka Góra wchodzi w skład wielu projektów odznak górskich m.in. KGP; Diademu Polskich Gór (PTTK Wrocław); KZKG RP. 





Kłodzka Góra należąca do Korony Polskich Gór jest 2 co do wysokości szczytem Gór Bardzkich. Najwyższym szczytem jest Szeroka Góra 766m. Dlaczego więc to Kłodzka Góra a nie Szeroka Góra jest w KPG ?. W 1997 roku kiedy powstawał projekt KGP to wg ówczesnych pomiarów wyższa była Kłodzka Góra...i tak już zostało. Ponadto Kłodzka Góra jest bardziej atrakcyjna turystycznie.
A ponieważ Szeroka Góra leży nieopodal Kłodzkiej Góry więc grzechem byłoby jej nie zdobyć. Szeroka Góra również należy do paru projektów odznak górskich m.in. Diademu Polskich Gór.  


Wracam na Przełęcz między Kłodzką Górą i Szeroką Górą i zmieniam szlak na niebieski.


 Najpierw pędzę i zdobywam 3 szczyty na grani biegnącej w kierunku Przełęczy Kłodzkiej (Jelenia Kopa, Grodzisko i Podzamecka Kopa - zaliczane do korony Gór Bardzkich KZKG RP), później schodzę w kierunku Barda mijając po drodze Przełęcz Łaszczową i jeden z ciekawszych punktów dzisiejszej wycieczki - Bardzką Górę Kalwarię 398m.
Na szczycie Bardzkiej Góry Kalwarii znajduje się barokowa kaplica NMP z 1619 roku.


Poniżej kaplicy od szlaku niebieskiego odchodzi szlak zielony, gdzie po 5 minutach dochodzę do obrywu skalnego, gdzie na jego górnej krawędzi zbudowano taras widokowy i postawiono krzyż.



Wracam na niebieski szlak i stąd już niedaleko do Barda. Po drodze napełniam butelki z wodą w kapliczce źródełka Maryi. Woda ze źródełka ma szczególne właściwości uzdrawiające.



Stąd już bezpośrednio na parking.
Pokonany dystans: 25,0 km Czas przejścia 8:44h



Komentarze